Northern Championships

1966 - Morecambe First B. Williams 151 Aeolian
  Second H. Howarth 3444 Ripple
1967 - Manchester First John Taylor 6345 Ace of Hearts
  Second D. Belfield 3043 Billy Bud
1968 - Filey First K. Thatcher 11011 Footloose
  Second John Taylor 13000 Ace of Clubs
1969 - Lake District First Peter & Russell Barnes 15500 Medusa
  Second John Taylor 17971 Ace of Diamonds
1970 - Ullswater First John Taylor 17971 Ace of Diamonds
  Second E. Wilson 17782 Griddlebone
1971 - Sunderland First John Taylor 17971 Ace of Diamonds
  Second T. Wilson 17782 Griddlebone
1972 - Tynemouth First D. Killinger 13562 Alpha
  Second S. Longstaff 25185 Humbug
1973 - Ullswater First D. Hawkin 34241 Sira
  Second William Webber 7112 Snark
1974 - Derwent Res. First Chris Maxfield 4485 Mini
  Second S. Simpson 13867 Wacky
1975 - Blackpool First Chris Maxfield 4485 Mini
  Second P. Robinson 29263 Finnish Tit
1976 - West Riding First Chris & Gary Owen 42919 Porpoise
  Second Stuart Bottoms 7241 Little Audrey
1977 - Crosby First Chris & Gary Owen 42919 Porpoise
  Second George Mellar 46620 Orion
1978 - Coniston First C. Owen (? 1 & 2 same name ?) 59643 Wandana
  Second C. Owen (? 58214 won ?) 58214 A Stitch in Tyne
1980 - Leigh First C. Atherton 63392 N.M.T.R.
  Second J. Sheward 64223 L.I.T.E.H
1981 - Sunderland First C. Atherton 63392 N.M.T R
  Second T. Sadler 62780 Black Magic
1982 - Delph First S. Hudson 66074 Creme de la Creme
  Second Dave Turtle 62743 Lets Go Gardening
1983 - Tynemouth First Dave Turtle 62743 Lets Go Gardening
  Second S. Hawkey 65435 Mystery Achievement
1984 - Morecambe First Nick Barrett 66778 Nike
  Second G. Pugh 65065 Double Vision
1985 - Scaling Dam First Dave Turtle 62743 Lets Go Gardening
  Second Dave Warren 67566 Wozacru
1986 - Bassenthwaite First M. Harding 67979 Athena
  Second Howard Tear 66600 Waferdanos
1987 - West Riding First J. Evans 67504 Aperitif
  Second M. Harding 67979 Athena
1988 - Delph First Dan O’Grady 67312 Karabos IV
  Second John McKeand 66076 Archaic Tippler
1989 - Tynemouth First John McKeand 66076 Archaic Tippler
  Second Dave Warren 68766 Wozabru
1990 - Winsford First J. H Lewis 66070 Poco
  Second Luke Turnbull 66666 Hathi
1991 - Wigan First Dave Warren 68766 Wazabru
  Second Dave Gebhard 69235 Reflections
1992 - Tynemouth First Barnaby Smith & P. Hill 69020 Ida
  Second Ian Capener & Max Capener 69269 Madcap
1993 - Winsford First Ben Dutton & Alex Brereton 69035 Flashpoint
  Second Tim Ware & Christian Hughes 69188 Ware ‘n’ Tear
1994 - Derwent Res. First Ian & Max Capener 69440 Madcap 4
  Second Dave Gebhard & J. Gebhard 69608 Eat This
1995 - Sunderland First Dave & Jaemi-Ann Gebhard 69684 George
  Second Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap 4
1996 - Wigan First David & Joshua Gebhard 69737 Bad Karen
  Second Matthew McCarthy & Jack de Wolf 69215 Simpatico
1997 - Bassenthwaite First Dave & Joshua Gebhard 69469  
  Second Ian & Fay Capener 69805 Escape
1998 - Derwent Res First Matthew & Jon McGovern 69882 Visionary
  Second Ian Capener & Fay Capener 69805 Escape
1999 - Bassenthwaite First Chris Balding & Nikki Harper 69922 Harper’s Ferry
  Second Phil Smith & Tim Smith 69916 - Beanacru
2000 - Hollingworth First Dave Gebhard & Jake Gebhard 70037 - Never too Old to Kick Ass
  Second Tim Gray & Peter Gray 69675 - Amphetabean
2001 - South Shields First Guy Wilkins & Ben Wilkins 39508 - Norbert
  Second Alan Bennett & Holly Scott 69929 Zarya
2002 - Winsford First Ian Dobson & Andrew Hall 69821 Green Machine 2
  Second Tim Gray & Simon Foskett 70159  
2003 - Covenham First Niki Burrell & Christian Birrell 70159  
  Second Dan Ellis & Holly Scott 70132 We Take Plastic
2004 - Derwent First Robert Struckett & Tom Hodkinson 70002 Magic
  Second Juliet & Richard Long 70222 Whatever!
2005 - Windermere First Peter Gray & Rachel Williamson 70347 Logical
  Second Anna Mackenzie & Holly Scott 70172 ‘Av-It
2006 - Ullswater First Hector & Ben Cisneros 69912 Benina Milkshake
  Second Anna Mackenzie & Holly Scott 70172 ‘Av it
2007 - Bassenthwaite First Hector & Ben Cisneros 70426 Benina Split
  Second Ross Kearney & Katy Jones 70347 P&B Musto
2010 - Hollingworth First Emma & Rachel Grayson 70456 Fat Buoy
  Second Eddie Grayson & Matthew Foster 70015 B-limey Something Different
2011 - Beaver First Emma & Rachel Grayson 70456 Fat Buoy
  Second Matt & Ben Lulham-Robinson 70658 Arctic Donkeez - The Sequel
2012 - Pennine First Rory Odell & Lewis Bowen 70655 - Margot
  Second      
2013 - Ullswater First Eddie Grayson & Jamie Rastrick 70472 - Wild Thing
  Second Rachel Grayson & George Stainforth 70756 Little Britches
2014 - Ullswater First Sarah Richards & Sandy Simpson 70806 - Mischief
  Second Chris & Katy Jenkins 70688 - Snowdrop

Midland Championships

1972 - Hollowell First H. Jones 22396 Huliya
  Second E. Wilson 17782 Griddlebone
1973 - Northamton First H. Jones 22396 Huliya
  Second W. Childs 1510 Fiamineyye
1974 - Grafham First H. Jones 22396 Huliya
  Second B. Childs 1510 Fiaminette
1975 - Errwood First Mark Rushall 48010 Goldrush
  Second Danny Mellar 37577 Orion
1976 - Middle Nene First Chris Maxfield 51031 Mini
  Second J. Reece 33 Gemini
1977 - Staunton First Derek Beere 6950 Pinta
  Second C. Eales 43234 This side up
1978 - Shustoke First G. Owen 58214 A Stitch in Tyne
  Second Danny Mellar 50821 Orion III
1979 - Middle Nene First G. Owen 58214 A Stitch in Tyne
  Second Guy Wilkins 6008 The Aquafourus
1980 - Kessingland First Chris & Mark Sidey 60100 Supersidewinder
  Second Mike & Tim Bees 50980 Bumble
1981 - Staunton First Graeme Castle 62779 Bagheera
  Second D. Hart 55703 Bionic Bijou
1982 - Chase First S. Hudson 66074 Creme de la Creme
  Second Dave Turtle 62743 Lets Go Gardening
1983 - Draycote First Andrew Parkinson 65033 Matandy II
  Second Rob Lyne 66066 True Brit
1984 - Grafham First Graeme Castle 66666 Hathi
  Second Rob Lyne 66066 True Brit
1985 - Bartley First Nick Barrett 66778 Nike
  Second Cole Briscoe 67700 Jaws
1986 - Draycote First Rob Lyne 66066 True Brit
  Second Graeme Castle 66666 Hathi
1987 - Cransley First Dave Warren 67866 Wozatru
  Second M. Wright 63392  
1988 - Rutland First Lee Goodey 68550 Odin
  Second Andrea Peters 68277 Tigger
1989 - Staunton First Guy Wilkins 67008 Salami Tactics
  Second Howard Tear 68550 Odin
1990 - Chase First Colin Goodman 67676 Lizzie Tonkin
  Second Ian Capener 46307 Madcap 2
1991 - Draycote First Ian Capener 69269 Madcap III
  Second Colin Goodman 69180 Perfect Pitch
1992 - Hoveringham First Dave Gebhard & J. Gebhard 69337  
  Second Tim Ware & B. Hughes 69188 Ware ‘n’ Tear
1993 - Middle Nene First Tim Ware &  Christian Hughes 69188 Ware ‘n’ Tear
  Second Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap 4
1994 - Staunton First Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap 4
  Second Lee Harvey & John Moore 69577 Tinker
1995 - Draycote First Barnaby Smith & James Newton 69020 Ida
  Second Tim Ware & Christian Hughes 69666 Orange Peel
1996 - Bartley First David Gebhard & Joshua Gebhard 69737 Bad Karen
  Second Ian Capener & Fay Capener 69750 A Madcap Comedy
1997 - Brightlingsea First Ian Capener & Fay Capener 69805 Escape
  Second Max Capener & Susan Toman 69440 Madcap 4
1998 - Staunton First David Gebhard & Judy Gebhard 69837 And on the 8th day
  Second Ian Capener & Fay Capener 69805 Escape
1999 - Shustoke First Alan Bennett & Holly Scott 69929 Zarya
  Second Tim Gray & Peter Gray 69675 Amphetabean
2000 - Northampton First David Gebhard & Jake Gebhard 70037 Never too Old to Kick Ass
  Second William Winter & Karl Baumbach 69906 Boadicea
2001 - Notts County First Tim Gray & Simon Foskett 70100 The Golden Snitch
  Second Richard Cornes & Katy Sharpes 69756 Last Chance
2002 - Shustoke First Stuart Bithell & Holly Scott 70172 ‘Av-It
  Second Vince Horey & Thomas Horey 70163 Sven
2003 - Staunton First Robert Struckett & Tom Hodkinson 70002 Magic
  Second Vince Horey & Tom Horey 70163 Sven
2004 - Bartley First Robert Struckett & Tom Hodkinson 70002 Magic
  Second Juliet Long & Richard Long 70222 Whatever !
2005 - Shustoke First Anna Mackenzie & Holly Scott 70172 ‘Av-It
  Second Peter Gray & Matt Foskett 70347 Logical
2008 - Shustoke First Andy & Tom Smith 70513 Gill Race Team
  Second Ed & Beth Grey 70515 Jack A'tack

Welsh Championship

1969 - River Towy First John Taylor 17971 Ace of Diamonds
  Second Roy Partridge 15000 Iver's Bird
1970 - Mumbles First John Taylor 17971 Ace of Diamonds
  Second J. Reece 4862 Philip
1971 - Barry First Roy Partridge 15000 Iver's Bird
  Second T. Taylor 17971 Ace of Diamonds
1972 - Aberdovey First B. Jones 14203 Tanit
  Second K. Ellis 17342 Wiz-O
1973 - Mumbles First Graham & Paul Dane 22422 Scooby-Doo
  Second L. Bater 17604 Ma's Bar
1974 - River Towy First W. Stephens 3012 Coracle
  Second P. Hillier 30070 Skulduggery
1975 - Tenby First L. Bater 17604 Ma’s Bar
  Second G. Ellis 17642 Wiz-O
1976 - Margam First G. Ellis 17342 Wiz-O
  Second J. Talor 42646 Hunky Dory
1977 - Saundersfoot First G. Ellis 55565 Gee-Wiz
  Second J. Snell 54200 Ta- Rah
1978 - Llandegfedd First G. Ellis 55565 Gee-wiz
  Second R. Lapes 59494  
1979 - Neyland First Danny Mellar 46620 Orion II
  Second George Mellar 57009 Orion
1980 - Barry First P.Blezard 52645 P.T.O.
  Second A. Gough 7467 Hullabaloo
1981 - B.S. Margam First P. Hopton 59905 An Occasional Dream
  Second R. Evans 55565 Gee-wiz
1982 - Dovey First Dave Turtle 62743 Lets Go Gardening
  Second D. Hopton 59905 An Occasional Dream
1983 - Bala First Dave Turtle 62743 Lets Go Gardening
  Second J. Evans 55565 Gee-wiz
1984 - Neyland First B. Blacksell 61174 Phantom
  Second F. O’Sullivan 38146 Mr. Rush
1985 - Llandegfedd First J. Evans 67504 Aperitif
  Second Dave Turtle 62743 Lets Go Gardening
1986 - B.S. Margam First Ian Walker 65908 Turn of the Tide
  Second Guy Wilkins 67008 Salami Tactics
1987 - Gresford First J. Evans 67504 Aperitif
  Second Cole Briscoe 68115 King of Magic
1988 - Bala First Roy Platford 67504 Aperitif
  Second J. Lewis 66070 Poco
1989 - Pembroke First Mark Chadwick 66600 Waferdanos
  Second Howard Tear 68550 Odin
1990 - Shotton First Mark Chadwick 66600 Waferdanos
  Second Dave Warren 68766 Wazabru
1991 - B.S. Margam First Colin Goodman 69180 Perfect Pitch
  Second Mark Chadwick 66600 Waferdanos
1992 - Bala First Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap
  Second Tim Ware & Christian Hughes 69188 Ware ‘n’ Tear
1993 - Pembroke First Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap 4
  Second Ben Dutton & Alex Brereton 69035 Flashpoint
1994 - Shropshire First Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap 4
  Second Ben Dutton & Alex Brereton 69560 Flashpoint II
1995 - Pembroke First Tim Ware & Christian Hughes 69666 Orange Peel
  Second M. Collins 10 An Bad
1996 - Bala First Ian Capener & Fay Capener 69750 A Madcap Comedy
  Second Philip Goodwin &  Toby Heppell 69664 Surreal
1997 - B. S. Margam First Chris Balding & Nikki Harper 69659 Renaissance
  Second Phil Smith & J. Still 69675 Bean
1998 - Dinorwic First Peter O’Donovan & Simon Woodward    
  Second M Maloney & A Woodward    
1999 - Saundersfoot First Howard Tear & Joshua Tear 69670 Hakuna Matata
  Second Graham Tribbeck & T Aitkenhead 69726 Blew
2000 - Abersoch First Adam McGovern & Jonathan McGovern 69907 Crianza
  Second Tim Gray & Peter Gray 69675 Amphetabean
2001 - Mumbles First Paul Williamson & Helen Williamson 70045 Peanuts 4
  Second Hannah Blore & Nick Blore 69746 Flash Bang Wallop
2002 - Gresford First David Turtle & Zara Turtle 38498 Sheltie
  Second Eleanor Blore & Rachel Blore    
2007 - Llandudno First Ross Kearney & Katy Jones 70347 P&B Musto
  Second Hector & Ben Cisneros 70426 Benina Split
2009 - Pwllheli First Charlotte FitzGerald & Annie Sibthorp 70502 World of its own
  Second Andy & Tom Smith 70513 Gill Race Team

National Single Handed Championship

1985 - Oxford First Graeme Castle 66666 Hathi
  Second Harry Prangnell 67473 Topaz Too
1986 - Winsford First Ian Walker 65908 Turn of the Tide
  Second Cole Briscoe 67700 Jaws
1987 - Hoveringham First Geoff Appleton 62691 Apple of My Eye
  Second M. Saddler 62780 Black Magic
1999 - Shustoke First Alan Coleman 64016  
  Second Ron Vass 14279 Didgeridoo
2002 - Shustoke First David Hughes 39970 Desparate Measure
  Second Len Kniverton 70108  
2003 - Abersoch First Steve Long 70222 Whatever!
  Second Simon Lovesey 70102 Starship
2004 - Bartley First Anna Row 60005  
  Second Pat Hofton 70025  
2005 - Hollingworth First Simon Lovesey 70102 Starship
  Second Robbie Cwik 58625  
2006 - Poole First Ben Houghton 69971 Who’s Blue
  Second Simon Lovesey 70400 MCA demonstration boat
2007 - Brightlingsea First Angus Carlisle 70456 Fat Buoy
  Second Simon Lovesey 70400 MCA demonstration boat
2014 - Brixham First Matt Grayson 70015 - B-Limey Somthing Different
  Second Brian Bowdler 31809 - Floyd
2017 - Shustoke First Malcolm Coombs 70014 - Ready Salted
  Second Lindsay Haig 70514

 

Scottish Champions

1968 - Cramond First H. Hope 1322 Nefertari
  Second G. Bell 1739 Wimpy II
1969 - Large Bay First H. Hope 1322 Nefertari
  Second G. Bell 1739 Wimpy II
1970 - Cramond First H. Howarth 3444 Ripple
  Second M. Pettigrew 18652 Miraculous
1971 - Loch Ard First S. Walker 26974 Hashimoto
  Second A. Hope 1322 Nefertari
1972 - Clyde C. C. First S. Walker 26974 Hashimoto
  Second J. Robertson 32692 Just a Second
1973 - Royal Findhorn First J. Robertson 32692 Just a Second
  Second S. Taylor 12175 Scarpa
1974 - Dysart First S. Robertson 15213 Mirror Kitten
  Second S. Fyffe 23217 The Fyffie
1975 - Wormit First A. Broadhurst 41871 Ditty Box
  Second P. Hermiston 30997 Zippity Do Dah
1976 - Loch Tummel First J. Allan 27567 Capercailzie
  Second B. Moore 41945 Fly Fifer
1977 - Monklands Bay First A. McIntyre 48235 Cruachan
  Second C. Dunn 24334 Jinkie
1978 - Dalgety Bay First George Mellar 46620 Orion II
  Second T. Hicks 48060 Thetis
1979 - St. Mary’s Loch First J. Hartley 57251 Jerry-built
  Second N. Dean 58429 Quick- Silver
1980 - Royal Findhorn First A. McIntyre 64064 Alfresco
  Second J. Small 52276 Gemini
1981 - Clyde Canoe First M. Bates 65065 Sylvester
  Second A. McIntyre 64064 Alfresco
1982 - Aberdeen First A. McIntyre 64064 Alfresco
  Second A. Hicks 48060 Thetis
1983 - Ayr Bay First S. Hudson 66074 Creme de la Creme
  Second G. Pugh 65065 Double Vision
1984 - L Venacher First A. Bell 66536 Supernatural
  Second J. Abbott 66779 Freeky Deeky
1985 - Helensburgh First R. Angus 66606 Spiegel
  Second A. Thompson 63365 Rorkes Drift
1986 - Galway First Dave Warren 67866 Wozatru
  Second Roy Platford 66076 Archaic Tippler
1987 - R Findhorn First A. Richards 67805 Jetlag
  Second P. McIntyre 52276 Gemini
1988 - Clyde C. C. First Mary Bates 67068 Sylvester
  Second Ron McIntre 52276 Gemini
1989 - Wormit First Mike Preston 67930 Kool Kat
  Second John Cameron 3959 Lightning
1990 - Ayr Bay First Dave Warren 68766 Wazabru
  Second N. Concannon 67033 Karabos III
1991 - North Berwick First Dave Gebhard 69235 Reflections
  Second Dave Warren 68766 Wazabru
1992 - Peterhead First Sandy McPhail & P.Taylor 69357 Thetis 2
  Second John Hugo & C. Hugo 66505 Round Midnight
1993 - Largo Bay First Sandy McPhail 69357 Thetis 11
  Second Ross Beattie & A. Thomas 69457 Little and Large
1994 - Annandale First Luke Turnbull & Gillian Toman 66666 Hathi
  Second Tim Ware & Christian Hughes 69558 Black Underware
1995 - Peterhead First Ross Killian    
  Second      
1996 - Holy Loch First Dave Gebhard & J Gebhard 69737 Bad Karen
  Second Gerbil Owens 69469  
1997 - Annandale First Robert Forbes & Eleanor Blore 69533 Blonde Ambition
  Second James Bainbridge & Ian Haywood 69801  
1998 - R Findhorn First Robert Shaw 69755  
  Second A. McIntyre 48235 Cruachan
1999 - St Mary’s First John Hugo & Andrew Prost 69366  
  Second Christopher Morrish & Keith Reaz 54580  
2000 - Shetland First Graham Tait & Roger Tait 33699 Magic
  Second Robert Wishart & Ryan Munroe 69713 Nautilus
2001 - Dalgety Bay First Matthew Wishart & James Jamieson 69525  
  Second Harry Wishart & Dorothy Tait 68325  
2002 - St Mary’s Loch First Stuart Bithell & Holly Scott 70000  
  Second Jonny McGovern & Nicola Brook 69907 Crianza
2003 - Annandale First Gerry McGill & Luke McGill 70010 Woody
  Second John Hugo & Adam Firby 69366  
2004 - Shetland First Fraser Hall & Ivor Johnson    
  Second Darren Forest & Emma Inkster    
2006 - Annandale First Josh Gebhard & Joric Gebhard 70442 Proud to be a Geordie
  Second Emma Houlihan & Emily Mackenzie 70346 Rush
2007 - Brae First      
  Second      
2008 - Annandale First Ed & Beth Grey 70515 Jack A'tack
  Second Inge-lisa Hansen and Ollie Townsend 70391 Dynamite
2009 - Loch Ard First Matt & Ben Lulham-Robinson 70534 - Arctic Donkeez
  Second John Hugo 69366  
2010 - Newburgh First Matt & Ben Lulham-Robinson 70534 - Arctic Donkeez
  Second Mike & Caroline Heath 766  
2011 - Lerwick, Shetland First Craig Forrest & David Wiseman 70419  
  Second Mike & Caroline Heath 766  
2012 - St Marys Loch First John Hugo & Mary Ann McVey 70674  
  Second Roy Donn (singlehanded) 70556 - Aquius Lupins
2013 - Annandale First Rachel Grayson & George Stainforth 70756 - Little Britches
  Second Emma Grayson and Ben Settle 70757 - Maverick
2014 - Helensburgh First Roy Donn 70556 - Aquius Lupins
  Second Mike Heath 31891 - Phoenix
2019 - Dalgety Bay First Sandy Simpson 70806 - Mischief
  Second Fiona & George Spence 70921 - Missee Lee
Page 3 of 5

Latest forum posts

More Topics »