Eastern Traveller Series Champions

2002 First Dale Winter 68986  
  Second Alan Winter 69922 Harper’s Ferry
2003 First Ray Smith & Sarah Glanvill 69020 Ida
  Second Dale Winter 68986  
2004 First Ray Smith 69020 Ida
  Second Alan Winter 68986  
2005 First Lucia Lachlan-Cope & Emma Houlder    
  Second John Clarke & Theo Clarke    

 

Nationwide Traveller Series Champions

2006 First John & Jamie Clementson 70222 Whatever!
  Second Anna Mackenzie & Holly Scott 70172 ‘Av It
2007 First David & Beth Grey 70450 Emerald Isle II
  Second Ross Kerney & Katy Jones 70347 P&B Musto
2008 First David Conlon & Mitch Bond 70356  
  Second Ed & Beth Grey 70515 Jack A'tack
2009 First Tom Lovesey & Millie Pugh 70519 MCA demonstration boat
  Second John & Clare Peterson 70538 - Ace Of Spades
2010 First Peter Sedgewick & Nick Pugh 70556 Aquius Lupins
  Second      
         
         
         
         
2013 First Rachel Grayson & George Stainforth / Gemma Francis-Burnett 70756 Little Britches
  Second Emma Grayson & Ben Settle 70757 Maverick
2014 First Henry & Jamie Rastrick 70472 - Wild Thing
  Second Robert Richardson & Sandy Simpson & others 70806 - Mischief

 

Masters Championships

1996 - Bassenthwaite First Dave Gebhard & J. Gebhard 69737 Bad Karen
  Second Ian Capener & Fay Capener 69750 A Madcap Comedy
1997 - Hollingworth First Ian Capener & Fay Capener 69805 Escape
  Second Mike Fairlamb & R. Pitt 69729  
1998 - Margam First Ian & Fay Capener 69805 Escape
  Second Howard & Samantha Tear 69670 Hakuna Matata
1999 - Sunderland First Jackie & Jake Gebhard 69837 And on the 8th Day
  Second Robert Shaw & Hailey Smith 69755  
2000 - Brightlingsea First David & Jake Gebhard 70037 Never too Old to Kick Ass
  Second Howard & Josh Tear 69670 Hakuna Matata
2001 - Girton First David & Joric Gebhard 70010 Woody
  Second Tim & Jenny Gray 70100 The Golden Snitch
2011 - Restronguet First Miles & Rory Odell 70655 Margot
  Second Martin Egan & Helena Watkins 69667 Bold Forester

 

Eastern Championships

1989 - Ardleigh First Guy Wilkins 67008 Salami Tactics
  Second Adrian Lynham 66066 True Brit
1990 - Norfolk Broads First Dave Warren 68766 Wazabru
  Second Mark Chadwick 66600 Waferdanos
1991 - Hickling Broad First Dave Gebhard 69235 Reflections
  Second Dave Waren 69166 Wozasevun
1992 - Brightlingsea First Barnaby Smith & James Newton 69020 Ida
  Second Clive Goodwin & Philip Goodwin 69164 Be Realistic
1993 - Wav. & Oul.Br. First Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap 4
  Second Alan Bennett & Jennifer Bennett 69180 Perfect Pitch
1994 - Dabchicks First Ben Dutton & Alex Brereton 69560 Flashpoint II
  Second Tim Ware & Christian Hughes 69558 Black Underware
1995 - Dabchicks First Ian & Patrick Campbell 69667 Bold Forester
  Second Lee Goodey & P. Wright 69420 Back to Black
1996 - Hunts First Dave Gebhard & Joshua Gebhard 69737 Bad Karen
  Second Tim Gray & Peter Gray 67866 Wazatru
1997 - Deben YC First Melissa Heppell & J Young & I Wills 69776 - Ptheetle
  Second David Saker & Jenny Saker 69674 Falcon
1998 - Thorpe Bay First Robert Shaw & Anthony Shaw 69755  
  Second William Winter & Rachel Cole 69906 Boudicea
1999 - NHerts & EBeds First Dave Gebhard & Judi Gebhard 69837 And on the 8th Day
  Second Joshua Gebhard & Simon Evans 69815 Sail on the Wild Side
2000 - Thorpe Bay First Toby Heppell & Abi Stodell 69943 Phourtle
  Second Craig Bond & Mitchell Bond 70002 Black Magic
2001 - Hunts First Alan Bennett & Holly Scott 69929 Zarya
  Second Guy Wilkins & Ben Wilkins 39508 - Norbert
2002 - Deben First Craig & Mitch Bond 70154 Passing Wind
  Second Steve Long & Juliet Long 70171 Deja Vu
2003 - King George First Juliet Long & Richard Long 70222 Whatever
  Second Tom Robinson & Shaun Mason 70003 Encore Une Fois
2004 - Brightlinsea First Dan & James Ellis 70132 We Take Plastic
  Second Craig & Mitchell Bond 70281 Molly
2005 - Whitstable First John & Jamie Clementson 70222 Whatever!
  Second Vince & Anya Horey 70163 Sven
2006 - Brightlingsea First Anna Mackenzie & Holly Scott 70172 ‘Av it
  Second John & Jamie Clementson 70222 Whatever!
2007 - Bewl First John & Jamie Clementson 70222 Whatever!
  Second Hector & Ben Cisneros 70426 Benina Split
2008 - Burnham First David Conlon and Mitch Bond 70356 - Mission Impossible
  Second Ross Kerney & Katy Jones 70506 Bandit
2009 - Brightlingsea First Charlotte Fitzgerald & Annie Sibthorp 70502 World of its own
  Second Emma & Martina Barry 69776 Ptheetle

 

Western Championships

1970 - Lyme Regis First Roy Partridge 15000 Iver's Bird
  Second      
1971 - Looe First Peter & Russell Barnes 15500 Medusa
  Second John Taylor 17971 Ace of Diamonds
1972 - Chew Valley First John Taylor 17971 Ace of Diamonds
  Second Roger Pedley 12673 Neutrino
1973 - Mount's Bay First Peter Knight 26379 Red Robbin
  Second N. Smith 1809 Marie Sanglant
1974 - Bristol Cor. First A. Shute 38263 Same Again
  Second W. Hattersley 42700 Humpth
1975 - Mayflower First Harry Prangnell 47473 Topaz
  Second D. Beere 6950 Pinta
1976 - Pegasus First Chris Sidey 51000 Sidewinder
  Second A. Miles 554 Minigogo
1977 - Restronguet First T. Moore 53962 Trial & Error
  Second T. Ayres 35617 Yertiz
1978 - Sidmouth First Dave Derby 29920 Dajo
  Second Chris Sidey 60100 Super Sidewinder
1979 First T. Moore 52753 Rapscallion
         
1980 - Chew Valley First D. Cherrill 63009 Unmistakably D Cent
  Second L. Shorrock 63502  
1981 - Plymouth First I. Cload 61135 Rorrim II
  Second J. Harris 64964 Spitfire
1982 - Bristol Cor. First Guy Wilkins 63008 Disguise
  Second Peter Irons 64500 Turbo
1983 - Sidmouth First C. Owen 66017 King Bing
  Second M. Morgan 65780 Automat 103
1984 - Frampton OS First Dave Warren 66566 Wozatu
  Second Cole Briscoe 64748 Jaws
1985 - Clevedon First Dave Turtle 62743 Lets Go Gardening
  Second Col Briscoe 67700 Jaws
1986 - Sidmouth First Rob Lyne 66066 True Brit
  Second Paul Irons 66055 Turbo
1987 - Highcliffe First R. Lyne 66066 True Brit
  Second Guy Wilkins 67008 Salami Tactics
1988 - Looe First Guy Wilkins 67008 Salami Tactics
  Second Paul Irons 68302 Penguin Pie
1989 - Spinnaker First Lee Goodey 68780 Blitzkreig
  Second Guy Wilkins 67008 Salami Tactics
1990 - Mounts Bay First Mark Chadwick 66600 Waferdanos
  Second Howard Tear 68550 Odin
1991 - Sidmouth First Chris Lynham 69110 Box of Chocolate
  Second Mark Chadwick 66600 Wafardanos
1992 - Looe First Ian Capener & Mark Capener 69269 Madcap
  Second Mark Chadwick & Leigh Smale 66600 Waferdanos
1993 - Penzance First Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap
  Second Lee Harvey & John Moore 68899 Animal Instinct
1994 - Sidmouth First Dave Gebhard & J. Gebhard 69608 Eat This
  Second Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap 4
1995 - Beer First Chris Balding & Nikki Harper 69243 Realisation
  Second Ben Dutton & Alex Brereton 69649 Flashpoint 111
1996 - Mayflower First Chris Balding & Nikki Harper 69659 Renaissance
  Second Ian Capener & Fay Capener 69750 A Madcap Comedy
1997 - Looe First Ben Crabb & P. Godbolt 68738 Green Machine
  Second G. Shaw & Gummou 55703  
1998 - Mounts Bay First Howard & Josh Tear 69670 Hakuna Matata
  Second Matthew Radmore & Lucy Spurr 69912 Gandalf
1999 - Beer First Alan Bennett & Holly Scott 69929 Zarya
  Second Guy & Ben Wilkins 67008 Salami Tactics
2000 - Plym First Tom Cload & Danielle Hollett 70008 Jus’ Like That
  Second Howard & Josh Tear 69670 Hakuna Matata
2001 - Starcross First Martin Egan & Crispin Taylor 69667 Bold Forester
  Second Steve & Juliet Long 70003 Encore Une Fois
2002 - Chew Valley First Guy Wilkins & Joe Wilkins 39508 - Norbert
  Second Stuart Bithell & Holly Scott 70172 ‘Av-It
2003 - Mounts Bay First Steve Long & Juliet Long 70222 Whatever!
  Second Ned McNulty & Tom Hodkinson 69726 Blew
2004 - Plymouth First Robert Struckett & Tom Hodkinson 70002 Magic
  Second Juliet Long & Richard Long 70222 Whatever!
2005 - Starcross First Hector & Ben Cisneros 69912 Benina Milkshake
  Second Emma & Martina Barry 69776 - Ptheetle
2006 - Beer First John & Jamie Clementson 70222 Whatever!
  Second Juliet & Richard Long 70455 Mesmerizer
2007 - Sidmouth First Ross Kerney & Katy Jones 70347 P&B Musto
  Second David & Beth Grey 70450 Emerald Isle II
2008 - Restronguet First Ed & Beth Grey 70515 Jack A'tack
  Second Natalie & Grace Roach 70139 Pizzazz
2009 - Looe First Izzy Fitzgerald & Tash Law 70559 - Wind Up
  Second Tom Lovesey & Millie Pugh 70519 - MCA demonstration boat
2010 - Mount’s Bay First Tom Cosier & Scarlett Shepherd 70190 - Va Va Voom
  Second Matt & Ben Lulham-Robinson 70534 - Arctic Donkeez
2011 - not held      
2012 - Poole First Sarah & George Richards 70618 - Tinytanic
  Second Milly and Nick Pugh 70668 - Wildcat
2013 - Looe First Sarah & George Richards 70618 - Tinytanic
    Rebecca  Stephens & Nimah O'Neill 70564 - Gone With The Wind II
2014 - Mount's Bay First Jeremy Stephens & Jowan Dyer 70133 - Whitewash
  Second Rebecca & Ruby Stephens 70564 - Gone With The Wind II
2015 - Looe First Robert Richardson & Sandy Simpson 70806 - Mischief
  Second Ollie & Archie Hawkins 70810 - YOLO
2016 - Looe First Joe Jackman & Jack Sargent 70534 - Arctic Donkeez
  Second George Lenney & Martin Egan 15563 - Blyskawica
Page 2 of 5

Latest forum posts

More Topics »

Forthcoming Events

03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
11 Aug 2019
Poole Yacht Club
UK National Championships