Youth & Junior Championships, Brightlingsea S.C., 6-11 August 2000

First race each day, one discard

(editor's note - The dates for this event are identical to the 2000 Europeans at Brightlingsea, so I presume the results have been extracted from the European results (?) or the UK Nationals results (?) by just looking at the boats which qualified as either Youth or Junior). I think Position is place in the Euro or Nationals results.

 

Helm Crew Number Boat Club
Position
Main Ranking
Youth Rank
Toby Heppell Abi Stodel 69943 Phourtle Brightlingsea SC
2
20
30
Robert Grieg-Gran Jonny Telford 69724 Baptism of Fire Lympstone SC
4
19
29
Scott Cochrane Edward Grieg-Gran 53615 ? Lympstone SC
9
18
28
Niki Birrell Christian Birrell 69164 Be Realistic Winsford Flash SC
10
17
27
Matthew Burge Jez Nickolls 67300 Crazy Cow Poole YC
12
16
26
Adam McGovern Jonathan McGovern 69907 Crianza Hollingworth Lake SC
13
15
25
Tom Cload Danielle Hollett 70008 Jus Like That Plym YC
15
14
24
Josh Gebhard Judi M Gebhard 69815 ? R Northumberland
22
13
23
Michael Eustace Alex Joss 69912 Gandalf the Grey Lympstone SC
26
12
22
William Glanville Megan Baker 70024 As Good As It Gets Starcross YC
27
11
21
Lucy MacGregor Chris Doe 70055 Female of the Spec Poole YC
29
10
20
Gemma Glanville Carly Turner 69910 Screamer Starcross YC
32
9
19
Richard Cornes Kety Sharp 67987 Brothers Grimm Winsford Flash SC
33
8
18
Elliott Jago Daniel Newcomb 69339 Shufti Shufti R Plymouth CYC
34
7
17
Tim Houghton John Brooks 69971 ? Weir Quay SC
35
6
.
Dale Winter Andrew Davies 70014 ? Cam SC
37
5
16
Henry Arnold Stuart Lyons 70007 ? Deben
42
4
15
Ian Dobson Oliver Dewhirst 65656 Born Again Burwain
44
3
14
Ryan Crawford Lewis Crawford 23997 ? Penzance SC
47
2
13
Thomas Wallis Michelle Leger 69814 Sorcerer Castle Cove SC
48
1
12
Bruce White Tom Peel 69821 ? Rugby SC
49
.
.
Jaemi-Ann Gebhard Jemma Moore 69972 Plastic Poo Numb 2 R Northumberland
50
.
11
John Crabb Charlotte Brett 69960 Eclipse Looe SC
55
.
.
Nick Hollett Rob Tippett 69202 C U Later Plym YC
56
.
10
Ben Houghton D Roach/S Newcombe 69755 Pod Weir Quay SC
62
.
9
Luke Constable Peter Nicholson 69671 Elementary Brightlingsea SC
65
.
.
Daniel Alston Alisdair Alston 66917 ? Teign Corinthian YC
69
.
.
Edward Redfern Steven Mann 69304 ? Brightlingsea SC
70
.
.
Claire Alston Peter Cayless 23466 ? Teign Corinthian YC
71
.
.
Rebecca Ashworth Gemma Partridge 56815 ? Brightlingsea SC
73
.
.
Katie Nicholson Jay 69672 ? Brightlingsea SC
75
.
.
George Quilter Penny Quilter 34567 Doh Maidenhead SC
78
.
.
Thomas Barker William Barker 37004 ? Brightlingsea SC
80
.
.
Charlotte Davies ? 52821 ? Gravesend SC
81
.
.
Henry White Elizabeth Merrell 55468 ? Brightlingsea SC
82
.
.

Note. The "Youth Rank" column shows the ranking points for selection to the National Youth Squad. Only sailors that have attended sufficient events to make selection feasable have been included.

 

Latest forum posts

  • No posts to display.