Youth Championships

1974 - Draycote Water First Chris Maxfield 4485 Mini
  Second S.(Stuart?) Simpson 13867 Wacky
1975 - Bassenthwaite First Mark Rushall 48010 Goldrush
  Second S. Robertson 15231 Kaloo
1976 - Waveney O.B. First Chris and Gary Owen 42919 Porpoise
  Second S. Clarke 37888 Wotasurpriz
1977 - Chew Valley First R. Belben 46388 La Jamais Contente
  Second Chris Owen 42919 Porpoise
1978 - Draycote First M. Upton-Brown 59492  
  Second S. Jackson 38000 Black Shadow
1979 - Derwent First S. Jackson 38000 Black Shadow
  Second J. Sheward 58429 Quick Silver
1980 - Oxford First N. Marsden 60012  
  Second Mark Sherwin 59484 Ginger
1981 - Northampton First Graeme Castle 62779 Bagheera
  Second Mark Sherwin 59484 Ginger
1982 - Shustoke First Grame Castle 62779 Bagheera
  Second Mark Sherwin 65908 Turn of the Tide
1983 - Grafham First Mark Sherwin 65908 Turn of the Tide
  Second Rob Lyne 60999 Super Baz
1984 - Burton First Mark Sherwin 66066 Turn of the Tide
  Second Rob Lyne 66066 True Brit
1985 - Northampton First Rob Lyne 66066 True Brit
  Second J. Evans 55565 Gee Wiz
1986 - Shustoke First Ian Walker 65908 Turn of the Tide
  Second Rob Lyne 66066 True Brit
1987 - Weston First Adrian Lyneham 66066 True Brit
  Second Jeremy Stephens 56000 Wish You Were Here
1988 - Southport First Luke Turnbull 66666 Hathi
  Second R. Baker 60100 Super Sidewinder
1989 - Thorpe Bay First Adrian Lynham 66066 True Brit
  Second Colin Goodman 68262 Aeolus
1990 - Margam First Jamie Lea 69073 Midnight Oil
  Second David Edwards 68870  
1991 - Waveney First Colin Goodman 69180 Perfect Pitch
  Second Adrian Lynham 69110 A Box of Chocolates
1992 - Draycote First Jeremy Reed & Melanie Hill 69190  
  Second Clive Goodwin & Philip Goodwin 69164 Be Realistic
1993 - Chipstead First Ben Dutton & Alex Brereton 69035 Flashpoint
  Second Alistair Ware & James Bainbridge 67504 Aperitif
1994 - Shustoke First Ben Dutton & Alex Brereton 69560 Flashpoint II
  Second Lee Harvey & John Moore 69577 Tinker
1995 - Brightlingsea First Mike Bloor & James Bainbridge 69655 Pandemonium
  Second Gavin Sims & Nigel Sims 69103 Maverick
1996 - Bassenthwaite First Kate Gillow & Kathryn Rogan 69420 Back to Black
  Second Phil Smith & A. Thomas 69675 - (Ampheta)bean
1997 - Hollingworth First Matt & Adam McGovern 69471 Hairy Bee
  Second Max Capener & Susan Toman 60440 Madcap 4
1998 - Margam First Matt & Jonathan McGovern 69882 Visionary
  Second Jethro & Judy Gebhard 69815 Sail on the Wild Side
1999 - Sunderland First David Saker & Jenny Saker 69674 Falcon
  Second William Winter & Rachel Cole 69906 Boadicea
2000 - Brightlingsea First Toby Heppell & Abi Stodel 69943 Phourtle
  Second Rob Grieg-Gran & Jonny Telford 69724 Baptism of Fire
2001 - Girton First Josh Gebhard & Jake Gebhard 70091  
  Second Niki & Christian Birrell 69164 Be Realistic
2002 - Poole First Stuart Bithell & Holly Scott 70000  
  Second Jonny McGovern & Nicola Brook 69907 Crianza
2003 - Plymouth First Josh & Joric Gebhard 70159  
  Second Tom Robinson & Shaun Mason 70003 Encore Une Fois
2004 - Poole First Jamie Knill & Lewis Rumbol 70258 Checkmate
  Second Anna Mackenzie & Holly Scott 70172 ‘Av-It
2005 - Hollingworth First Anna Mackenzie & Holly Scott 70172 ‘Av-It
  Second Emma Houlihan & Emily Mackenzie 70346 Rush
2006 - Hill Head First Natalie Roach & Harrison Reece 70139 Pizzazz
  Second Emma Houlihan & Anna Mackenzie 70346 Rush
2007 - Brightlingsea First Emma and Martina Barry 69776 Ptheetle
  Second Chris Rust and Oliver Newman 70362 Utter Chaos
2008 - Restronguet First Ed & Beth Grey 70515 Jack A'tack
  Second Emma & Martina Barry 69776 Ptheetle
2009 - Itchenor First Ed & Beth Grey 70515 Jack A'tack
  Second James Wilkinson & Esme Shepherd 70209 Spirit
2010  - Chipstead First Millie Newman and Jessica Rust 70574 - Blanc
  Second Calum & Rory MacKenzie 70534 Artic Donkeez
2011 - Restronguet First Emma & Rachel Grayson 70456 Fat Buoy
  Second Will Hide & Emma Clayton 70167- Black Pearl
2012 - not held        
2013 - Northampton First Emma Grayson & Ben Settle 70757 Maverick
Second Arran Holman & Tom Smith 70513 Gill Race Team
2014 - Northampton First      
Second      
2015 - Carsington First Rachel Grayson & Douglas Simpson 70756 - Little Britches
Second Emily & Philippa Heath 70504 - Swift
2017 - Shustoke First Not awarded  

Latest forum posts

More Topics »

Forthcoming Events

22 Jun 2019
Dalgety Bay Sailing Club
Scottish Championship & Northern Travellers
22 Jun 2019
Dalgety Bay Sailing Club
Scottish Championship & Northern Travellers
29 Jun 2019
Filey Sailing Club
Filey Regatta
29 Jun 2019
Filey Sailing Club
Filey Regatta
13 Jul 2019
Bassenthwaite Sailing Club
National Inland, Youth & Junior and Singlehanded Championships
13 Jul 2019
Bassenthwaite Sailing Club
National Inland, Youth & Junior and Singlehanded Championships
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta