Junior Champions

1974 - Draycote Water First M. Jones 9870 Go-Fast Gulliver
         
1975 - Bassenthwaite First J. Parry 27331  
         
1976 - Waveney O.B. First S. Clarke 37888 Wotasurpriz
         
1977 - Chew Valley First D. Cherrill 25850 Cherryripe
  Second Graeme Castle 48779 Hullablue
1978 - Draycote Water First D. Cherill 25850 Cherryripe
  Second Graeme Castle 48779 Hullablue
1979 - Derwent First P. Barlow 13646 Whizper
  Second D. Hancock 39080 Argo
1980 - Oxford First Mark Sherwin 59484 Ginger
  Second M. Morgan 42541 Jal-Ma-Joa
1981 - Northampton First P. Cooper 48780 Rosie
  Second Adrew Parkinson 65033 Matandy 2
1982 - Shustoke First P. Newton 65977 Blackmail
  Second J. Gibbon 48779 Monkey Business VI
1983 - Grafham First M. Collins 59858 Bizzie Lizzie
  Second R. Ridsdell-Smith 53939 Swallow
1984 - Burton First J. Williams 63502 Foxy Lady
  Second M. Hood 65656 - Brother Hood II
1985 - Northampton First N. Jupp 65977 Blackmail
  Second John McKeand 63369 Black Adder
1986 - Shustoke First John McKeand 67084 Fast Forward
  Second C. King 19064 Orion III
1987 - Weston First R. Vincent 67033  
  Second E. Edwards 67813 Electric Blue
1988 - Southport First Mike Preston 67930 Kool Kat
  Second Alistair Ware 65734 Wareabouts
1989 - Thorpe Bay First Jeremy Reed 67508 Dans Dinghy
  Second Aled Bath 68716 Soxophus
1990 - Margam First Aled Bath 68716 Soxophus
  Second C. Blackman 68350 New Dimension
1991 - Waveney First Adam Turk 66766 The Black Adder
  Second H. Chesworth 68780 Blitzkrieg
1992 - Draycote First Lee & Adam Harvey 68899 Animal Instinct
  Second Simon & Kate Gillow 67493 Aquavento
1993 - Chipstead First Adam Turk & James Haig 69130 Tanatus
  Second Kate Gillow & Zuzi White 67210 Welly Machine
1994 - Shustoke First Max Capener & Susan Toman 69440 Madcap 4
  Second Matt McGovern & J. Hewitson 67560  
1995 - Brightlingsea First Philip Goodwin & Toby Heppell 69664 Surreal
  Second Matt & Adam McGovern 67560  
1996 - Bassenthwaite First Jethro & Josh Gebhard 69683 George
  Second A. Moore &  M. Johns 66500 Red Hot
1997 - Hollingworth First Toby Wincer & T.Cottam 69439 B-czar
  Second Toby Heppell & Luke Constable 69671 Elomentary
1998 - Margam First Max Capener & Adam McGovern 69440 Madcap 4
  Second Josh Gebhard & Simon Evans 69815 Sail on the Wild Side
1999 - Sunderland First Josh Gebhard & Simon Evans 69815 Sail on the Wild Side
  Second Adam & Jon McGovern 43514  
2000 - Brightlingsea First Niki & Christian Birrell 69164 Be Realistic
  Second Josh & Judi Gebhard 69815  
2001 - Girton First Peter Gray & Helen Williamson 70101  
  Second Lucy MacGregor & Nerissa Booth 70055 Female of the Species
2002 - Poole First Daniel & James Ellis 70132 We Take Plastic
  Second Ben Crompton & James Budd 69943 Phourtle
2003 - Plymouth First George Yeoman & Charles Crane 70253 Tideless
  Second Juliet & Richard Long 70222 Whatever!
2004 - Poole First Katie McGregor & Emily Hunter 70201 What a Girl wants
  Second Emma & Martina Barry 69776 Ptheetle
2005 - Hollingworth First Jack Yeoman & Chantal Crane 70370  
  Second David & Jack Moore 67493 Ee-yore
2006 - Hill Head First Liam Arrowsmith & Izzy Fitzgerald 70223 Eat My Shorts
  Second David Moore & Jack Moore 70252 Don't eat yellow snow
2007 - Brightlingsea First Millie Newman & Sarah Bines 69906 Boadicea
  Second Tom & James Lovesey 70154 Passing Wind
2008 - Restronguet First Hugo Sloper and Aiden McCartney 70504  
  Second Charlotte Fitzgerald and Annie Sipthorp 70502 World of its own
2009 - Itchenor First Tom Lovesey & Millie Pugh 70519 MCA demonstration boat
  Second John & Clare Peterson 70538 - Ace of Spades
2010 - Chipstead First Alex Lloyd and William Hide 70437 Ptwootle II
  Second Meia and Elin Harnett 70536 Pure Elegance
2011 - Restronguet First Matthew & Benjamin Lulham-Robinson 70658 Arctic Donkeez the sequel
  Second Katie Davies & Gemma Keers 70520 Fish
2012 - not held        
2013 - Northampton First Midge & Harriet Watkins 70697- Forget Me Knot
Second Jo Kalderon and Imogen Bellfield 70639 - Puffin' Along
2014 - Northampton First Gemma Keers & Imogen Bellfield 70715 - Ship Happens
Second George Richards & Alex Baird 70618 - Tinytanic
2015 - Carsington First Robert Richardson & Sandy Simpson 70806 - Mischief
Second Eleanor Keers & Izzy Pugh 70713 - Peanut
2017 - Shustoke First Sandy & Douglas Simpson 70806 - Mischief
Second Harry & George Marlow 69591

 

Latest forum posts

More Topics »

Forthcoming Events

11 May 2019
Hunts Sailing Club
Open Coaching
12 May 2019
Hunts Sailing Club
Open Meeting
01 Jun 2019
Itchenor Sailing Club
Southern Area Championship
02 Jun 2019
Itchenor Sailing Club
Open Coaching with Chris Balding
08 Jun 2019
Mount's Bay Sailing Club
Mirror & Laser Open Meeting
22 Jun 2019
Dalgety Bay Sailing Club
Scottish Championship & Northern Travellers
22 Jun 2019
Dalgety Bay Sailing Club
Scottish Championship & Northern Travellers