Scottish Champions

1968 - Cramond First H. Hope 1322 Nefertari
  Second G. Bell 1739 Wimpy II
1969 - Large Bay First H. Hope 1322 Nefertari
  Second G. Bell 1739 Wimpy II
1970 - Cramond First H. Howarth 3444 Ripple
  Second M. Pettigrew 18652 Miraculous
1971 - Loch Ard First S. Walker 26974 Hashimoto
  Second A. Hope 1322 Nefertari
1972 - Clyde C. C. First S. Walker 26974 Hashimoto
  Second J. Robertson 32692 Just a Second
1973 - Royal Findhorn First J. Robertson 32692 Just a Second
  Second S. Taylor 12175 Scarpa
1974 - Dysart First S. Robertson 15213 Mirror Kitten
  Second S. Fyffe 23217 The Fyffie
1975 - Wormit First A. Broadhurst 41871 Ditty Box
  Second P. Hermiston 30997 Zippity Do Dah
1976 - Loch Tummel First J. Allan 27567 Capercailzie
  Second B. Moore 41945 Fly Fifer
1977 - Monklands Bay First A. McIntyre 48235 Cruachan
  Second C. Dunn 24334 Jinkie
1978 - Dalgety Bay First George Mellar 46620 Orion II
  Second T. Hicks 48060 Thetis
1979 - St. Mary’s Loch First J. Hartley 57251 Jerry-built
  Second N. Dean 58429 Quick- Silver
1980 - Royal Findhorn First A. McIntyre 64064 Alfresco
  Second J. Small 52276 Gemini
1981 - Clyde Canoe First M. Bates 65065 Sylvester
  Second A. McIntyre 64064 Alfresco
1982 - Aberdeen First A. McIntyre 64064 Alfresco
  Second A. Hicks 48060 Thetis
1983 - Ayr Bay First S. Hudson 66074 Creme de la Creme
  Second G. Pugh 65065 Double Vision
1984 - L Venacher First A. Bell 66536 Supernatural
  Second J. Abbott 66779 Freeky Deeky
1985 - Helensburgh First R. Angus 66606 Spiegel
  Second A. Thompson 63365 Rorkes Drift
1986 - Galway First Dave Warren 67866 Wozatru
  Second Roy Platford 66076 Archaic Tippler
1987 - R Findhorn First A. Richards 67805 Jetlag
  Second P. McIntyre 52276 Gemini
1988 - Clyde C. C. First Mary Bates 67068 Sylvester
  Second Ron McIntre 52276 Gemini
1989 - Wormit First Mike Preston 67930 Kool Kat
  Second John Cameron 3959 Lightning
1990 - Ayr Bay First Dave Warren 68766 Wazabru
  Second N. Concannon 67033 Karabos III
1991 - North Berwick First Dave Gebhard 69235 Reflections
  Second Dave Warren 68766 Wazabru
1992 - Peterhead First Sandy McPhail & P.Taylor 69357 Thetis 2
  Second John Hugo & C. Hugo 66505 Round Midnight
1993 - Largo Bay First Sandy McPhail 69357 Thetis 11
  Second Ross Beattie & A. Thomas 69457 Little and Large
1994 - Annandale First Luke Turnbull & Gillian Toman 66666 Hathi
  Second Tim Ware & Christian Hughes 69558 Black Underware
1995 - Peterhead First Ross Killian    
  Second      
1996 - Holy Loch First Dave Gebhard & J Gebhard 69737 Bad Karen
  Second Gerbil Owens 69469  
1997 - Annandale First Robert Forbes & Eleanor Blore 69533 Blonde Ambition
  Second James Bainbridge & Ian Haywood 69801  
1998 - R Findhorn First Robert Shaw 69755  
  Second A. McIntyre 48235 Cruachan
1999 - St Mary’s First John Hugo & Andrew Prost 69366  
  Second Christopher Morrish & Keith Reaz 54580  
2000 - Shetland First Graham Tait & Roger Tait 33699 Magic
  Second Robert Wishart & Ryan Munroe 69713 Nautilus
2001 - Dalgety Bay First Matthew Wishart & James Jamieson 69525  
  Second Harry Wishart & Dorothy Tait 68325  
2002 - St Mary’s Loch First Stuart Bithell & Holly Scott 70000  
  Second Jonny McGovern & Nicola Brook 69907 Crianza
2003 - Annandale First Gerry McGill & Luke McGill 70010 Woody
  Second John Hugo & Adam Firby 69366  
2004 - Shetland First Fraser Hall & Ivor Johnson    
  Second Darren Forest & Emma Inkster    
2006 - Annandale First Josh Gebhard & Joric Gebhard 70442 Proud to be a Geordie
  Second Emma Houlihan & Emily Mackenzie 70346 Rush
2007 - Brae First      
  Second      
2008 - Annandale First Ed & Beth Grey 70515 Jack A'tack
  Second Inge-lisa Hansen and Ollie Townsend 70391 Dynamite
2009 - Loch Ard First Matt & Ben Lulham-Robinson 70534 - Arctic Donkeez
  Second John Hugo 69366  
2010 - Newburgh First Matt & Ben Lulham-Robinson 70534 - Arctic Donkeez
  Second Mike & Caroline Heath 766  
2011 - Lerwick, Shetland First Craig Forrest & David Wiseman 70419  
  Second Mike & Caroline Heath 766  
2012 - St Marys Loch First John Hugo & Mary Ann McVey 70674  
  Second Roy Donn (singlehanded) 70556 - Aquius Lupins
2013 - Annandale First Rachel Grayson & George Stainforth 70756 - Little Britches
  Second Emma Grayson and Ben Settle 70757 - Maverick
2014 - Helensburgh First Roy Donn 70556 - Aquius Lupins
  Second Mike Heath 31891 - Phoenix

 

Latest forum posts

More Topics »

Forthcoming Events

03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
11 Aug 2019
Poole Yacht Club
UK National Championships