Southern Championships

1965 - Pevensey Bay First M. Bedford 1481 Quick Silver
  Second R. Gibson 984 Mojo
1966 - Southampton First R. Gibson 984 Mojo
  Second John Taylor 9345 Ace of Hearts
1967 - Harwich First D. Redwood 4015 Fantasy I
  Second Roy Partridge 6330 Menna
1968 - Hastings First Roy Partridge 6330 Menna
  Second Peter & Russell Barnes 1981 Boar
1969 - Thorpe Bay First Roy Partridge 15000 Iver's Bird
  Second Peter & Russell Barnes 15000 Medusa
1970 - Hastings First John Taylor 17971 Ace of Diamonds
  Second E. Wilson 17782 Griddlebone
1971 - Clacton First Peter & Russell Barnes 15500 Medusa
  Second John Taylor 17971 Ace of Diamonds
1972 - Bognor Regis First Peter & Russell Barnes 15500 Medusa
  Second Roy Partridge 15000 Iver's Bird
1973 - Worthing First Peter & Russell Barnes 15500 Medusa
  Second Richard Dalby 32067 C.E. II
1974 - Herne Bay First Peter & Russell Barnes 15500 Medusa
  Second Roy Partridge 15000 Iver's Bird
1975 - Weston First Peter & Russell Barnes 15500 Medusa
  Second Dave Derby 46732 Dajo
1976 - Brightlingsea First P. Kyne 38728 Pee Jay
  Second Dave Sherwin 48780 Rosie
1977 - Bexhill First Dave Derby 54045 Quantum
  Second Dave Sherwin 48780 Rosie
1978 - Thorpe Bay First T. Smith 59200 Fantome
  Second I. Cherrill 60009 Desperado
1979 - Stokes Bay First Dave Derby 60019 The Gaffer
  Second Dave Sherwin 59484 Ginger
1980 - Herne Bay First Dave Sherwin 64203 Freckles
  Second D. Bristow 60999 Super Baz
1981 - Pagham First Dave Sherwin 64203 Freckles
  Second Mark Sherwin 59484 Ginger
1982 - Weston First David Roe 56000 Vector
  Second Dave Sherwin 64203 Freckles
1983 - Thorpe Bay First Dave Sherwin 64203 Freckles
  Second David Roe 66600 Waferdanos
1984 - Herne Bay First Dave Sherwin 64203 Freckles
  Second Rob Lyne 66066 True Brit
1985 - Weston First Guy Wilkins 64808 G. T.
  Second Rob Lyne 66066 True Brit
1986 - Hayling Island First Ian Walker 65908 Turn of the Tide
  Second Guy Wilkins 67008 Salami Tactics
1987 - Bexhill First Rob Lyne 66066 True Brit
  Second Lee Goodey 68262 Aeolus
1988 - Thorpe Bay First Ian Walker 65908 Turn of the Tide
  Second Guy Wilkins 67008 Salami Tactics
1989 - Herne Bay First Howard Tear 68550 Odin
  Second Adrian Lynham 66066 True Brit
1990 - Weston First Guy Wilkins 67008 Salami Tactics
  Second Mark Chadwick 66600 Waferdanos
1991 - Shoreham First Colin Goodman 69180 Perfect pitch
  Second Dave Warren 69166 Wazasevun
1992 - Thorpe Bay First Dave Gebhard & J. Gebhard 69337 Tried and Tested
  Second Dave Warren & C. Warren 69166 Wazasevun
1993 - Felpham First Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap
  Second Tim Ware & James Bainbridge 69188 Ware ‘n’ Tear
1994 - Queen Mary First Ian Capener &  Max Capener 69440 Madcap 4
  Second Ben Dutton & Alex Brereton 69560 Flashpoint I
1995 - Herne Bay First Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap 4
  Second Dave Gebhard & Jaemi-Ann Gebhard 69684 George
1996 - Weston First Philip Goodwin & Toby Heppell 69664 Surreal
  Second Ian Capener & Fay Capener 69750 A Madcap Comedy
1997 - Poole First David Gebhard & Josh Gebhard 69837 And on the eighth day
  Second Graham Tribbeck & John Pink 69726 Blew
1998 - Shoreham First Nick Charles & R O’Neill 69874 Unfinished Business
  Second David Saker & Jenny Saker 69674 Falcon
1999 - Castle Cove First Howard Tear & Joshua Tear 69670 Hakuna Matata
  Second Alan Bennett & Holly Scott 69929 Zarya
2000 - Chichester First Tim Gray & Peter Gray 69671 Amphetabean
  Second Rob Grieg-Gran & Jonny Telford 69724 Baptism of Fire
2001 - Hill Head First Rob Grieg-Gran & Jonny Telford 70009 Nik-Nak
  Second Craig Bond & Mitchell Bond 70002 Black Magic
2002 - Bosham First Steve Long & Juliet Long 70171 Deja Vu
  Second Guy Wilkins & Joe Wilkins 39508 - Norbert
2003 - Poole First Craig Bond & Mitchell Bond 70154 Passing Wind
  Second Dan Ellis & James Ellis 70132 We Take Plastic
2004 - Warsash First Eloise Hansen & Kayleigh Hansen 70176 Double Trouble
  Second Dave Gebhard & Joric Gebhard 70332 (New all GRP boat)
2005 - Itchenor First Hector & Ben Cisneros 69912 Benina Milkshake
  Second Peter Gray & Jo Kalderon 70347 Logical
2006 - Hill Head First Natalie Roach & Harrison Reece 70139 Pizzazz
  Second John & Jamie Clementson 70222 Whatever!
2007 - Itchenor First John & Jamie Clementson 70222 Whatever!
  Second Emma & Martina Barry 69776 - Ptheetle
2008 - Poole First Emma & Martina Barry 69776 - Ptheetle
  Second Andy & Tom Smith 70513 Gill Race Team
2009 - Itchenor First Tom Lovesey & Milly Pugh 70519 MCA demonstration boat
  Second John & Clare Peterson 70538 - Ace Of Spades
2010        
         
2011        
         
2012        
         
2013        
         
2014 - Itchenor First Angus & Fraser Hemmings 70668 - Wildcat
  Second Nigel Thomas & Ollie Vennis-Ozanny 70784 - Sharkbait

Latest forum posts

More Topics »

Forthcoming Events

22 Jun 2019
Dalgety Bay Sailing Club
Scottish Championship & Northern Travellers
22 Jun 2019
Dalgety Bay Sailing Club
Scottish Championship & Northern Travellers
29 Jun 2019
Filey Sailing Club
Filey Regatta
29 Jun 2019
Filey Sailing Club
Filey Regatta
13 Jul 2019
Bassenthwaite Sailing Club
National Inland, Youth & Junior and Singlehanded Championships
13 Jul 2019
Bassenthwaite Sailing Club
National Inland, Youth & Junior and Singlehanded Championships
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta
03 Aug 2019
Bassenthwaite Sailing Club
Bassweek Annual Regatta