logo

.
Slideshow Image 1
Thursday 24th of August 2017    
By logging in you give permission for cookies to be created.



Latest forum posts

No posts to display.


Regions & Clubs South West Zone Past & Present Western Champions
Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Slideshow Image 8
Slideshow Image 9
Slideshow Image 10
Western Championships PDF Print E-mail
Written by Martin Egan   
1970 - Lyme Regis First Roy Partridge 15000 Iver's Bird
  Second      
1971 - Looe First Peter & Russell Barnes 15500 Medusa
  Second John Taylor 17971 Ace of Diamonds
1972 - Chew Valley First John Taylor 17971 Ace of Diamonds
  Second Roger Pedley 12673 Neutrino
1973 - Mount's Bay First Peter Knight 26379 Red Robbin
  Second N. Smith 1809 Marie Sanglant
1974 - Bristol Cor. First A. Shute 38263 Same Again
  Second W. Hattersley 42700 Humpth
1975 - Mayflower First Harry Prangnell 47473 Topaz
  Second D. Beere 6950 Pinta
1976 - Pegasus First Chris Sidey 51000 Sidewinder
  Second A. Miles 554 Minigogo
1977 - Restronguet First T. Moore 53962 Trial & Error
  Second T. Ayres 35617 Yertiz
1978 - Sidmouth First Dave Derby 29920 Dajo
  Second Chris Sidey 60100 Super Sidewinder
1979 First T. Moore 52753 Rapscallion
         
1980 - Chew Valley First D. Cherrill 63009 Unmistakably D Cent
  Second L. Shorrock 63502  
1981 - Plymouth First I. Cload 61135 Rorrim II
  Second J. Harris 64964 Spitfire
1982 - Bristol Cor. First Guy Wilkins 63008 Disguise
  Second Peter Irons 64500 Turbo
1983 - Sidmouth First C. Owen 66017 King Bing
  Second M. Morgan 65780 Automat 103
1984 - Frampton OS First Dave Warren 66566 Wozatu
  Second Cole Briscoe 64748 Jaws
1985 - Clevedon First Dave Turtle 62743 Lets Go Gardening
  Second Col Briscoe 67700 Jaws
1986 - Sidmouth First Rob Lyne 66066 True Brit
  Second Paul Irons 66055 Turbo
1987 - Highcliffe First R. Lyne 66066 True Brit
  Second Guy Wilkins 67008 Salami Tactics
1988 - Looe First Guy Wilkins 67008 Salami Tactics
  Second Paul Irons 68302 Penguin Pie
1989 - Spinnaker First Lee Goodey 68780 Blitzkreig
  Second Guy Wilkins 67008 Salami Tactics
1990 - Mounts Bay First Mark Chadwick 66600 Waferdanos
  Second Howard Tear 68550 Odin
1991 - Sidmouth First Chris Lynham 69110 Box of Chocolate
  Second Mark Chadwick 66600 Wafardanos
1992 - Looe First Ian Capener & Mark Capener 69269 Madcap
  Second Mark Chadwick & Leigh Smale 66600 Waferdanos
1993 - Penzance First Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap
  Second Lee Harvey & John Moore 68899 Animal Instinct
1994 - Sidmouth First Dave Gebhard & J. Gebhard 69608 Eat This
  Second Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap 4
1995 - Beer First Chris Balding & Nikki Harper 69243 Realisation
  Second Ben Dutton & Alex Brereton 69649 Flashpoint 111
1996 - Mayflower First Chris Balding & Nikki Harper 69659 Renaissance
  Second Ian Capener & Fay Capener 69750 A Madcap Comedy
1997 - Looe First Ben Crabb & P. Godbolt 68738 Green Machine
  Second G. Shaw & Gummou 55703  
1998 - Mounts Bay First Howard & Josh Tear 69670 Hakuna Matata
  Second Matthew Radmore & Lucy Spurr 69912 Gandalf
1999 - Beer First Alan Bennett & Holly Scott 69929 Zarya
  Second Guy & Ben Wilkins 67008 Salami Tactics
2000 - Plym First Tom Cload & Danielle Hollett 70008 Jus’ Like That
  Second Howard & Josh Tear 69670 Hakuna Matata
2001 - Starcross First Martin Egan & Crispin Taylor 69667 Bold Forester
  Second Steve & Juliet Long 70003 Encore Une Fois
2002 - Chew Valley First Guy Wilkins & Joe Wilkins 39508 - Norbert
  Second Stuart Bithell & Holly Scott 70172 ‘Av-It
2003 - Mounts Bay First Steve Long & Juliet Long 70222 Whatever!
  Second Ned McNulty & Tom Hodkinson 69726 Blew
2004 - Plymouth First Robert Struckett & Tom Hodkinson 70002 Magic
  Second Juliet Long & Richard Long 70222 Whatever!
2005 - Starcross First Hector & Ben Cisneros 69912 Benina Milkshake
  Second Emma & Martina Barry 69776 - Ptheetle
2006 - Beer First John & Jamie Clementson 70222 Whatever!
  Second Juliet & Richard Long 70455 Mesmerizer
2007 - Sidmouth First Ross Kerney & Katy Jones 70347 P&B Musto
  Second David & Beth Grey 70450 Emerald Isle II
2008 - Restronguet First Ed & Beth Grey 70515 Jack A'tack
  Second Natalie & Grace Roach 70139 Pizzazz
2009 - Looe First Izzy Fitzgerald & Tash Law 70559 - Wind Up
  Second Tom Lovesey & Millie Pugh 70519 - MCA demonstration boat
2010 - Mount’s Bay First Tom Cosier & Scarlett Shepherd 70190 - Va Va Voom
  Second Matt & Ben Lulham-Robinson 70534 - Arctic Donkeez
2011 - not held      
2012 - Poole First Sarah & George Richards 70618 - Tinytanic
  Second Milly and Nick Pugh 70668 - Wildcat
2013 - Looe First Sarah & George Richards 70618 - Tinytanic
    Rebecca  Stephens & Nimah O'Neill 70564 - Gone With The Wind II
2014 - Mount's Bay First Jeremy Stephens & Jowan Dyer 70133 - Whitewash
  Second Rebecca & Ruby Stephens 70564 - Gone With The Wind II
2015 - Looe First Robert Richardson & Sandy Simpson 70806 - Mischief
  Second Ollie & Archie Hawkins 70810 - YOLO
2016 - Looe First Joe Jackman & Jack Sargent 70534 - Arctic Donkeez
  Second George Lenney & Martin Egan 15563 - Blyskawica

 

 

Forthcoming Events

Sat Sep 23, 2017
Dee Sailing Club Open & Northern Travellers
bottom

All content belongs to, and copyright of, the UK Mirror Class Association. Design and Maintenance - Peter Sedgewick, Martin Egan