National Single Handed Championship

1985 - Oxford First Graeme Castle 66666 Hathi
  Second Harry Prangnell 67473 Topaz Too
1986 - Winsford First Ian Walker 65908 Turn of the Tide
  Second Cole Briscoe 67700 Jaws
1987 - Hoveringham First Geoff Appleton 62691 Apple of My Eye
  Second M. Saddler 62780 Black Magic
1999 - Shustoke First Alan Coleman 64016  
  Second Ron Vass 14279 Didgeridoo
2002 - Shustoke First David Hughes 39970 Desparate Measures
  Second Len Kniverton 70108  - Red One
2003 - Abersoch First Steve Long 70222 Whatever!
  Second Simon Lovesey 70102 Starship
2004 - Bartley First Anna Row 60005  
  Second Pat Hofton 70025  
2005 - Hollingworth First Simon Lovesey 70102 Starship
  Second Robbie Cwik 58625  
2006 - Poole First Ben Houghton 69971 Who’s Blue
  Second Simon Lovesey 70400 MCA demonstration boat
2007 - Brightlingsea First Angus Carlisle 70456 Fat Buoy
  Second Simon Lovesey 70400 MCA demonstration boat
2014 - Brixham First Matt Grayson 70015 - B-Limey Somthing Different
  Second Brian Bowdler 31809 - Floyd
2017 - Shustoke First Malcolm Coombs 70014 - Ready Salted
  Second Lindsay Haig 70514

Welsh Championship

1969 - River Towy First John Taylor 17971 Ace of Diamonds
  Second Roy Partridge 15000 Iver's Bird
1970 - Mumbles First John Taylor 17971 Ace of Diamonds
  Second J. Reece 4862 Philip
1971 - Barry First Roy Partridge 15000 Iver's Bird
  Second T. Taylor 17971 Ace of Diamonds
1972 - Aberdovey First B. Jones 14203 Tanit
  Second K. Ellis 17342 Wiz-O
1973 - Mumbles First Graham & Paul Dane 22422 Scooby-Doo
  Second L. Bater 17604 Ma's Bar
1974 - River Towy First W. Stephens 3012 Coracle
  Second P. Hillier 30070 Skulduggery
1975 - Tenby First L. Bater 17604 Ma’s Bar
  Second G. Ellis 17642 Wiz-O
1976 - Margam First G. Ellis 17342 Wiz-O
  Second J. Talor 42646 Hunky Dory
1977 - Saundersfoot First G. Ellis 55565 Gee-Wiz
  Second J. Snell 54200 Ta- Rah
1978 - Llandegfedd First G. Ellis 55565 Gee-wiz
  Second R. Lapes 59494  
1979 - Neyland First Danny Mellar 46620 Orion II
  Second George Mellar 57009 Orion
1980 - Barry First P.Blezard 52645 P.T.O.
  Second A. Gough 7467 Hullabaloo
1981 - B.S. Margam First P. Hopton 59905 An Occasional Dream
  Second R. Evans 55565 Gee-wiz
1982 - Dovey First Dave Turtle 62743 Lets Go Gardening
  Second D. Hopton 59905 An Occasional Dream
1983 - Bala First Dave Turtle 62743 Lets Go Gardening
  Second J. Evans 55565 Gee-wiz
1984 - Neyland First B. Blacksell 61174 Phantom
  Second F. O’Sullivan 38146 Mr. Rush
1985 - Llandegfedd First J. Evans 67504 Aperitif
  Second Dave Turtle 62743 Lets Go Gardening
1986 - B.S. Margam First Ian Walker 65908 Turn of the Tide
  Second Guy Wilkins 67008 Salami Tactics
1987 - Gresford First J. Evans 67504 Aperitif
  Second Cole Briscoe 68115 King of Magic
1988 - Bala First Roy Platford 67504 Aperitif
  Second J. Lewis 66070 Poco
1989 - Pembroke First Mark Chadwick 66600 Waferdanos
  Second Howard Tear 68550 Odin
1990 - Shotton First Mark Chadwick 66600 Waferdanos
  Second Dave Warren 68766 Wazabru
1991 - B.S. Margam First Colin Goodman 69180 Perfect Pitch
  Second Mark Chadwick 66600 Waferdanos
1992 - Bala First Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap
  Second Tim Ware & Christian Hughes 69188 Ware ‘n’ Tear
1993 - Pembroke First Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap 4
  Second Ben Dutton & Alex Brereton 69035 Flashpoint
1994 - Shropshire First Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap 4
  Second Ben Dutton & Alex Brereton 69560 Flashpoint II
1995 - Pembroke First Tim Ware & Christian Hughes 69666 Orange Peel
  Second M. Collins 10 An Bad
1996 - Bala First Ian Capener & Fay Capener 69750 A Madcap Comedy
  Second Philip Goodwin &  Toby Heppell 69664 Surreal
1997 - B. S. Margam First Chris Balding & Nikki Harper 69659 Renaissance
  Second Phil Smith & J. Still 69675 Bean
1998 - Dinorwic First Peter O’Donovan & Simon Woodward    
  Second M Maloney & A Woodward    
1999 - Saundersfoot First Howard Tear & Joshua Tear 69670 Hakuna Matata
  Second Graham Tribbeck & T Aitkenhead 69726 Blew
2000 - Abersoch First Adam McGovern & Jonathan McGovern 69907 Crianza
  Second Tim Gray & Peter Gray 69675 Amphetabean
2001 - Mumbles First Paul Williamson & Helen Williamson 70045 Peanuts 4
  Second Hannah Blore & Nick Blore 69746 Flash Bang Wallop
2002 - Gresford First David Turtle & Zara Turtle 38498 Sheltie
  Second Eleanor Blore & Rachel Blore    
2007 - Llandudno First Ross Kearney & Katy Jones 70347 P&B Musto
  Second Hector & Ben Cisneros 70426 Benina Split
2009 - Pwllheli First Charlotte FitzGerald & Annie Sibthorp 70502 World of its own
  Second Andy & Tom Smith 70513 Gill Race Team

Midland Championships

1972 - Hollowell First H. Jones 22396 Huliya
  Second E. Wilson 17782 Griddlebone
1973 - Northamton First H. Jones 22396 Huliya
  Second W. Childs 1510 Fiamineyye
1974 - Grafham First H. Jones 22396 Huliya
  Second B. Childs 1510 Fiaminette
1975 - Errwood First Mark Rushall 48010 Goldrush
  Second Danny Mellar 37577 Orion
1976 - Middle Nene First Chris Maxfield 51031 Mini
  Second J. Reece 33 Gemini
1977 - Staunton First Derek Beere 6950 Pinta
  Second C. Eales 43234 This side up
1978 - Shustoke First G. Owen 58214 A Stitch in Tyne
  Second Danny Mellar 50821 Orion III
1979 - Middle Nene First G. Owen 58214 A Stitch in Tyne
  Second Guy Wilkins 6008 The Aquafourus
1980 - Kessingland First Chris & Mark Sidey 60100 Supersidewinder
  Second Mike & Tim Bees 50980 Bumble
1981 - Staunton First Graeme Castle 62779 Bagheera
  Second D. Hart 55703 Bionic Bijou
1982 - Chase First S. Hudson 66074 Creme de la Creme
  Second Dave Turtle 62743 Lets Go Gardening
1983 - Draycote First Andrew Parkinson 65033 Matandy II
  Second Rob Lyne 66066 True Brit
1984 - Grafham First Graeme Castle 66666 Hathi
  Second Rob Lyne 66066 True Brit
1985 - Bartley First Nick Barrett 66778 Nike
  Second Cole Briscoe 67700 Jaws
1986 - Draycote First Rob Lyne 66066 True Brit
  Second Graeme Castle 66666 Hathi
1987 - Cransley First Dave Warren 67866 Wozatru
  Second M. Wright 63392  
1988 - Rutland First Lee Goodey 68550 Odin
  Second Andrea Peters 68277 Tigger
1989 - Staunton First Guy Wilkins 67008 Salami Tactics
  Second Howard Tear 68550 Odin
1990 - Chase First Colin Goodman 67676 Lizzie Tonkin
  Second Ian Capener 46307 Madcap 2
1991 - Draycote First Ian Capener 69269 Madcap III
  Second Colin Goodman 69180 Perfect Pitch
1992 - Hoveringham First Dave Gebhard & J. Gebhard 69337  
  Second Tim Ware & B. Hughes 69188 Ware ‘n’ Tear
1993 - Middle Nene First Tim Ware &  Christian Hughes 69188 Ware ‘n’ Tear
  Second Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap 4
1994 - Staunton First Ian Capener & Max Capener 69440 Madcap 4
  Second Lee Harvey & John Moore 69577 Tinker
1995 - Draycote First Barnaby Smith & James Newton 69020 Ida
  Second Tim Ware & Christian Hughes 69666 Orange Peel
1996 - Bartley First David Gebhard & Joshua Gebhard 69737 Bad Karen
  Second Ian Capener & Fay Capener 69750 A Madcap Comedy
1997 - Brightlingsea First Ian Capener & Fay Capener 69805 Escape
  Second Max Capener & Susan Toman 69440 Madcap 4
1998 - Staunton First David Gebhard & Judy Gebhard 69837 And on the 8th day
  Second Ian Capener & Fay Capener 69805 Escape
1999 - Shustoke First Alan Bennett & Holly Scott 69929 Zarya
  Second Tim Gray & Peter Gray 69675 Amphetabean
2000 - Northampton First David Gebhard & Jake Gebhard 70037 Never too Old to Kick Ass
  Second William Winter & Karl Baumbach 69906 Boadicea
2001 - Notts County First Tim Gray & Simon Foskett 70100 The Golden Snitch
  Second Richard Cornes & Katy Sharpes 69756 Last Chance
2002 - Shustoke First Stuart Bithell & Holly Scott 70172 ‘Av-It
  Second Vince Horey & Thomas Horey 70163 - Sven
2003 - Staunton First Robert Struckett & Tom Hodkinson 70002 Magic
  Second Vince Horey & Tom Horey 70163 - Sven
2004 - Bartley First Robert Struckett & Tom Hodkinson 70002 Magic
  Second Juliet Long & Richard Long 70222 Whatever !
2005 - Shustoke First Anna Mackenzie & Holly Scott 70172 ‘Av-It
  Second Peter Gray & Matt Foskett 70347 Logical
2008 - Shustoke First Andy & Tom Smith 70513 Gill Race Team
  Second Ed & Beth Grey 70515 Jack A'tack

Latest forum posts

More Topics »